ພັກປະຊາຊົນ ປະຕິວັດລາວ ທີ່ມີກຽດສະຫງ່າ ໝັ້ນຍືນ! ຊົມເຊີຍວັນສ້າງຕັ້ງພັກປະຊາຊົນປະຕິວັດລາວ ຄົບຮອບ 65 ປີ ຢ່າງສຸດໃຈ! ຂໍ່ານັບຮັບຕ້ອນວັນຄ້າຍວັນເກີດປະທານ ໄກສອນ ພົມວິຫານ ຄົບຮອບ 100 ປີ; ວັນສະຖາປະນາ ສປປ ລາວ ຄົບຮອບ 45 ປີ; ກອງປະຊຸມໃຫຍ່ ຄັ້ງທີ XI ຂອງພັກປະຊາຊົນ ປະຕິວັດລາວ; ກອງປະຊຸມໃຫຍ່ອົງຄະນະພັກ ຄັ້ງທີ IV ຂອງກະຊວງການຕ່າງປະເທດ ແລະ ວັນການທູດລາວ ຄົບຮອບ 75 ປີ.

The Announcement from President's Office

 

President of the Republic of Singapore Dr. Tony Tan Keng Yam will pay an official state visit to Laos from 11-14 January 2017, The visit by Dr. Tony Tan keng Yam and his delegation is in response to an invitation from President Bounnhang Vorachit.

 

Biography for Dr Tony Tan

 

PresidentTonyTan

 

Dr Tony Tan Keng Yam was born in Singapore on 7 February 1940. He received his early education in St Patrick's School and St Joseph's Institution. Dr Tan graduated from the University of Singapore with a First Class Honours Degree in Physics in 1962, and went on to the Massachusetts Institute of Technology, where he obtained a Master of Science degree. He later obtained a PhD in Applied Mathematics at the University of Adelaide.

 

Dr Tan started his career as a lecturer with the Physics Department of the University of Singapore in 1964, after obtaining his Master of Science degree. He joined the University again as a lecturer with the Department of Mathematics after obtaining his doctorate in 1967. In 1969, he left the University to begin a career in banking with the Overseas-Chinese Banking Corporation (OCBC), where he rose to become General Manager. He left OCBC in 1979 to enter politics.

 

Dr Tan was elected as a Member of Parliament in 1979 and was appointed Senior Minister of State in the Ministry of Education. In June 1980, he was appointed Minister for Education and concurrently, the Vice-Chancellor of the NUS. A year later, he was appointed Minister for Trade and Industry. From October 1983 to January 1985, Dr Tan served as the Minister for Finance and concurrently as the Minister for Trade and Industry. From January 1985 to December 1991, he served as the Minister for Education.

 

In December 1991, Dr Tan stepped down from the Cabinet to return to the private sector as Chairman and Chief Executive Officer of OCBC. Dr Tan rejoined the Cabinet in August 1995 and was appointed Deputy Prime Minister and Minister for Defence. In August 2003, Dr Tan was appointed Deputy Prime Minister and Co-ordinating Minister for Security and Defence.

 

Dr Tan retired from the Cabinet in September 2005 and was appointed Deputy Chairman and Executive Director of the Government of Singapore Investment Corporation Private Limited (GIC), Chairman of the National Research Foundation and Deputy Chairman of the Research, Innovation and Enterprise Council, and Chairman of Singapore Press Holdings Limited (SPH).

 

In July 2011, Dr Tan stepped down from his positions at the GIC and SPH to contest in the Presidential Election. He was elected on 27 August 2011, and sworn in as the seventh President of the Republic of Singapore on 1 September 2011.

 

Dr Tan married Madam Mary Chee Bee Kiang in 1964. They have four children (three sons and one daughter) and five grandchildren.

Announcement

* (New)  Advisory On documentation and steps required for permission to entry and exit of the Lao PDR during the Covid-19 pandemic (17March 2022)

 

* (New) Article on the Sixth Anniversary of the Establishment of Mekong-Lancang Cooperation by H.E. Saleumxay KOMMASITH, Minister of Foreign Affairs of the Lao PDR (23 March 2016-23 March 2022)

 

* (New) Press Statement by the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the LAO PDR on 26 February 2022

 

* (New) Press Statement by the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Lao PDR, 11 January 2022.

 

* Advisory on the documentation and steps required for seeking permission for entry and exit of the Lao PDR.

*Message by Minister of Foreign Affairs of the Lao PDR On the Occasions of the 54th Anniversary of the Founding of ASEAN and The 24th Anniversary of the Lao PDR’s Accession to ASEAN

*NOTICE: Extended the implementation of the Measures on Containment, Prevention, and Comprehensive Response to the COVID-19 Pandemic from 20 July to 3 August 2021.

*NOTICE: statement of the Spokesman of the Ministry of Foreign Affairs of the Lao PDR on the current situation of COVID-19.

*NOTICE: Extended the implementation of the Measures on Containment, Prevention, and Comprehensive Response to the COVID-19 Pandemic from 20 July to 3 August 2021.

*(New) Statement by the Spokesperson of the Ministry of Foreign Affairs of the Lao PDR on the Republic of Cuba.

*Article on the Fifth Anniversary of the Establishment of Mekong-Lancang Cooperation by H.E. Saleumxay KOMMASITH, Minister of Foreign Affairs of the Lao PDR

*Procedural Advisory on documentation and steps required for seeking authorization for entry and exit of Lao PDR during the implementation of measures to prevent, control and respond to the COVID-19 pandemic.

*Travel advisory for entry and exit of Lao PDR during the implementation of measures to prevent, control and respond to the COVID-19 pandemic

*Expand the period of suspended issuing all type of visa for all nationals at the Lao Diplomatic Mission abroad and Visa On Arrivals (VOA) to 03rd May 2020

*Suspend all type of visa for all nationals at the Lao Diplomatic Mission abroad

*Travel advisory measures of the Lao PDR during the emergency of COVID-19 pandemic

*Visa Restrictions from 20 March 2020 - 20 April 2020

Lao Government
70th Anniversary of Lao Diplomacy

Visitors
324652
Today88
Yesterday175
This Week404
This Month6175