ພັກປະຊາຊົນ ປະຕິວັດລາວ ທີ່ມີກຽດສະຫງ່າ ໝັ້ນຍືນ! ຊົມເຊີຍວັນສ້າງຕັ້ງພັກປະຊາຊົນປະຕິວັດລາວ ຄົບຮອບ 65 ປີ ຢ່າງສຸດໃຈ! ຂໍ່ານັບຮັບຕ້ອນວັນຄ້າຍວັນເກີດປະທານ ໄກສອນ ພົມວິຫານ ຄົບຮອບ 100 ປີ; ວັນສະຖາປະນາ ສປປ ລາວ ຄົບຮອບ 45 ປີ; ກອງປະຊຸມໃຫຍ່ ຄັ້ງທີ XI ຂອງພັກປະຊາຊົນ ປະຕິວັດລາວ; ກອງປະຊຸມໃຫຍ່ອົງຄະນະພັກ ຄັ້ງທີ IV ຂອງກະຊວງການຕ່າງປະເທດ ແລະ ວັນການທູດລາວ ຄົບຮອບ 75 ປີ.

Press release of the Ministry of Foreign Affairs

 

20200819JFM

To further enhance and deepen the long-standing friendly relations and good cooperation, and strategic partnership between the Lao PDR and Japan, H.E Mr. MOTEGI Toshimitsu, Minister for Foreign Affairs of Japan and delegates will pay a visit to the Lao PDR on 22-24 August 2020.

 

Vientiane, 19 August 2020

Ministry of Foreign Affairs

 


 Profile of Minister for Foreign Affairs MOTEGI Toshimitsu

 

Mr. MOTEGI Toshimitsu

 

Liberal Democratic Party of Japan (LDP)
Member of the House of Representatives
Tochigi 5th Electoral District (elected nine times)

 

Biography

 

Date

Curriculum Vitae

October 7, 1955

Born

March 1978

Graduated from Faculty of Economics, University of Tokyo

1978-1980

Marubeni Corporation

June 1983

Completed Master's Degree at John F. Kennedy School of Government, Harvard University

1983

Political Journalist of the Yomiuri Shimbun

1984-1992

Management Consultant, McKinsey & Company

July 1993

Elected to the House of Representatives (Tochigi 5th Electoral District)
(elected nine times consecutively)

October 2002

Senior Vice-Minister for Foreign Affairs
(1st Koizumi Cabinet (1st Reshuffled Cabinet))

September 2003

Minister of State for Okinawa and Northern Territories Affairs, Science and Technology Policy, and Information Technology
(1st Koizumi Cabinet)

September 2007

Chairman, Committee on Health, Labour and Welfare, House of Representatives

August 2008

Minister of State for Financial Services and Administrative Reform
(Fukuda Cabinet (Reshuffled Cabinet))

September 2010

Chairman, Public Relations Headquarters, Liberal Democratic Party

September 2011

Chairman, Policy Council, Liberal Democratic Party

December 2012

Minister of Economy, Trade and Industry
(2nd Abe Cabinet)

September 2014

Chairman, Election Committee, Liberal Democratic Party

August 2016

Chairman, Policy Council, Liberal Democratic Party

August 2017

Minister of State for Economic and Fiscal Policy
Minister for Human Resources Development
Minister in charge of Economic Revitalization
(3rd Abe Cabinet (3rd Reshuffled Cabinet))

October 2018

Minister of State for Economic and Fiscal Policy
Minister in charge of Social Security Reform
Minister in charge of TPP and Japan-U.S. Trade Negotiations
(4th Abe Cabinet (Reshuffled Cabinet))

September 2019

Minister for Foreign Affairs (4th Abe Cabinet (2nd Reshuffled Cabinet))